Това не са обикновените добри четива, с които да разпуснеш преди сън. Тези книги не само ще те хванат от самото начало, а няма да те пуснат дълго време, след като ги прочетеш. Те са за хората и променящите живота решения, които взимаме. Главните герои в тях се сблъскват с жестоката реалност, но не се отказват и продължават да се борят. След като прочетеш тези книги, които развиват мисленето, определено ще гледаш с други очи на лудия свят, в който живеем.
Събрахме за теб колекция от книги, които развиват мисленето и ще разширят кръгозора и възприятието ти за света
Виж още: 12 филми, които си заслужават да отделиш от времето си
1. “1984” от Джордж Оруел
“1984” може да бъде наречен един пророчески роман на Джордж Оруел, който е публикуван за първи път през 1949 г. Счита се за класика в жанра на антиутопичната фантастика. В “1984” за пръв път в художествената литература читателят се запознава с теорията за Големия брат и с представата за тоталитаризма. Книгата изцяло изпреварва своето време и повечто въпроси, разгледани в нея, стават все по-актуални в наши дни.
2. “451 градуса по Фаренхайт” от Рей Бредбъри
В този антиутопичен роман майсторът на научната фантастика Рей Бредбъри умело описва съвременното общество и една от основните му идеи – светът се движи от консуматорското мислене. Всички книги, които вдъхновяват читателя да мисли и да анализира своите житейски решения, трябва да бъдат забранени и изгорени. Звучи като лудост, нали? Авторът ни напомня, че най-лошото нещо в света е, когато хората загубят специалната връзка помежду си, когато се разделят с природата и интелектуалното наследство на човечеството.
3. “Процесът” от Франц Кафка
Кафка завършва своя роман “Процесът” през 1915 г., но книгата е публикувана едва след смъртта му през 1925 г. Това е невероятна история за банковия служител Йозеф К., който е арестуван без видима причина. През цялото време той се бори срещу пълния абсурд на своето положение. Но ще открие ли Йозеф К. истината и в какво точно е обвинен?
4. “Сговор на глупци” от Джон Кенеди Тул
Игнациус Дж. Райли е ексцентричен интелектуалец, необикновен чоек, мързелив и “дебел Дон Кихот”. Той пренебрегва модерността като цяло, тъй като му липсва “теологията и геометрията”. Той води своята собствена битка – “война на всички срещу всички”. Игнациус Дж. Райли е без съмнение уникален персонаж в целия жанр на сатиричната литература.