6. Подводният град Йонагуни в Япония

Този древен комплекс е открит случайно от инструктора по гмуркане Кихачино Аратаке. Подводният град Йонагуни обърква всички научни теории. Скалата, в която е издълбан, е потопена под водата преди около 10 000 години – много преди издигането на египетските пирамиди. Според науката в този период от историята, хората все още са живеели в пещери и не са имали необходимите познания за изграждането на подобни каменни градове.
7. Мохенджо-Даро (“Планината на смъртта”) в Пакистан

Тайната, която стои зад залеза на този древен град е обърквала учените в продължение на десетилетия. През 1922 г. индийският археолог Р. Д. Бенержи открива древни руини на един от островите в река Инд. Скоро след това започват да се появяват въпроси. Как е бил разрушен този велик град? Какво се е случило с жителите му? Многобройните разкопки не са дали никакви отговори до момента.
8. Викингското селище Ланс о Медоус в Канада

Този археологически обект в Канада някога е бил селище, основано от викингите преди около 1000 години. Фактът, че викингското селище Ланс о Медоус съществува, показва, че скандинавските моряци са стигнали до Северна Америка много преди раждането на Христофор Колумб.
9. Подземните тунели от каменната ера, минаващи през цяла Европа

Откриването на обширна мрежа от подземни тунели, простиращи се из цяла Европа от Шотландия до Турция, показва, че общностите от каменната ера не са били просто ловци-събирачи. Но целта, с която са създадени тези тунели, все още остава загадка. Някои изследователи вярват, че те са били използвани като защита срещу хищници. Други смятат, че те са осигурявали възможност на хората от каменната ера за безопасно придвижване, осигурявайки защита от суровите климатични условия и различни конфликти.
10. Гигантските каменни сфери в Коста Рика

Тези мистериозни каменни образувания интригуват не само с тяхната перфектна сферична форма, но и заради неизвестния си произход. Каменните сфери в Коста Рика са открити през 30-те години на миналия век от работници, прочистващи джунглата за изграждането на бананова плантация. Местните легенди разказвали, че каменните сфери крият в себе си златно съкровище, но се оказва, че са празни.