Емос Чапъл пътува до дивото сърце на Сибир, за да заснеме тези ловци на останки от мамути, наричащи себе си “тускари” (от английската дума за бивни).

Учените смятат, че мамутите са процъфтявали в Сибир до преди около 12 000 години, когато затоплянето на климата ги е унищожило. Но и до наши дни се намират множество останки от древните зверове и някои хора плащат сериозни пари, за да се сдобият с тях

Методите на търсачите на останки от мамути са спорни. Те използват разрушителни практики, като изстреване на водни струи под високо налягане в скалите. Това изпраща суспензия от вода и почва в реките наоколо и води до покачване на нивата на варовик в тях. Поради тази причина т.нар. тускари редовно са залавяни от местните органи на реда.


“Събирането на мамутски бивни е законно в Сибир, но методът на хидравличен добив, който тези хора използват, е незаконен. Ако те хванат веднъж или два пъти, наказанието е глоба от 1000 рубли (око 30 лв.). Ако обаче те заловят за трети път, това ще доведе до съдебно дело и санкциите могат да бъдат наистина сериозни. По принцип си свободен да обикаляш местността и да търсиш останки от мамути. Но ако използваш хидравлично извличане на вкаменелостите, попадаш под ударите на закона.”
Това казва Емос Чапъл пред IFLScience.

“Знам, че е лошо, но какво мога да направя. Нямам работа, а имам много деца”, казва един от тускарите пред Чапъл

Бивните могат да тежат до 72 килограма и повече, като единият се продава за 34 000 щатски долара. Но сибирските търсачи на съкровища не гледат само за бивни. Черепи или рога от носорози също се намират в Сибир и се продават за около 14 000 щатски долара.

Много от тускарите обаче не могат да се похвалят с особен успех. Само около 20-30% от тях намират нещо ценно. Те минават през ужасни предизвикателства, за да изкарат прехараната си по този нетрадиционен начин. Но в края на краищата голяма част от тях се прибират вкъщи с празни ръце.

Цялата история на Емос Чапъл можеш да прочетеш тук.