Казват, че личността ни се формира в детството, но колко иронично изглежда, че не можем да си спомним нищо от най-ранните си години. Това яление е валидно за почти всички хора и дори има официален термин – детска амнезия. Докато порастваме, забравяме хората, събитията и местата, които сме посещавали като деца. А защо нямаш спомени преди четири-годишна възраст, ще ти отговорим в тази статия.
Все още има много въпроси, на които науката не е отговорила по тази тема, но ние ще обобщим знанията по въпроса, защо нямаш спомени преди четири-годишна възраст
Виж още: Детската агресия – 8 причини за появата ѝ, които всеки родител трябва да знае
Какво е детската амнезия и кога възниква?

Детската амнезия е неспособността на възрастните да си припомнят подробности или дори цели събития, които са им се случили преди четири-годишна възраст. Някои учени дори стигат още по-далеч. Те установяват, че децата преди седем-годишна възраст са в състояние да си спомнят 60% или повече от събитията в най-ранния си живот, докато осем и девет-годишните могат да достигнат до едва 40% от тези спомени. Това показва, че преминавайки през различните етапи от нашето развитие, помним все по-малко от това, което е предшествало.
Споменит ни са тясно свързани със способността ни да говорим

Една от теориите защо не съхраняваме детските си спомени е, че по това време не сме били в състояние да водим вербална комуникация. Когато извличаш от съзнанието си спомени, ти използваш думи и можеш да опишеш всичко с много подробности, което изисква вербални способности. Повечето деца не започват да говорят преди две-годишна възраст, така че просто не могат да създадат спомени в паметта си.