Прекарваме около една трета от живота си в сън. Независимо, дали си спомняме или не, всички съниваме всяка вечер. Още по-интересното е, че ние само частично разбираме целта на сънищата и какво точно означават те. А какво казва науката за сънищата?
Ще ти разкрием 10 научни факти, които ще ти помогнат да подобриш своите знания за сънищата и да ги разбираш по-добре
Виж още: Защо сънуваме кошмари и странни сънища
1. Лошите сънища те защитават в реалния живот

Почти всеки е имал лоши сънища в даден момент от живота си. Макар да изглеждат страшни, всъщност те имат позитивно въздействие. Учените казват, че чувството на уплаха и страх в сънищата всъщност може да ти помогне да се справиш по-добре със страха и стреса в будно състояние.
Лошите сънища повишават способността на мозъка да реагира на реалните опасности и плашещи преживявания. Все пак онези сънища, които са изключително ужасяващи и травмиращи, нямат това ползотворно въздействие. Те могат да причинят твърде висок стрес, който да продължи и след събуждането.
2. Повечето ти мускули се парализират по време на REM фазата на сън

По време на REM фазата на сън, етапът, в който сънуваме, очите продължават да се движат, но мускулите са в състояние на парализа. Според проучване, набор от специализирани клетки в мозъка, наречени двигателни неврони, предотвратяват движението на мускулите, докато спиш, за да те предпазят от потенциално нараняване.
3. Сънищата подобряват креативността и способността за решаване на проблеми

Много хора са постигали изумителни пробиви в сънищата си. Независимо дали става дума за наука, изобразително изкуство, музика, литература или идея за филм. Знаем със сигурност, че сънищата могат да произведат истински скъпоценни камъни и за това има напълно логична научно подкрепена причина.
Когато сънуваш, мозъкът ти е в различно неврофичиологично състояние, което му позволява да бъде по-продуктивен при разрешаването на проблеми и намирането на решения. В това състояние мозъчната активност е по-висока, което ти дава способност за по-креативни решения.
4. Хората забравят над 95% от сънищата си

Всички знаем колко трудно може да бъде да си спомним сънищата, когато се събудим. Да не говорим, ако трябва да си спомниш по-стари сънища отпреди седмици, месеци или години. В действителност ние забравяме цели 95% от сънищата си. Това се дължи на факта, че промените, които настъпват в мозъка, докато спим, не поддържат обработката на информацията, необходима за съхранение и форматиране на спомени.
Мозъчните сканирания на хора, които спят, показват, че зоната, която играе жизненоважна роля за формирането на паметта, намираща се във фронталния лоб, е неактивна по време на REM фазата от сън. Имайки предвид, че това е етапът, в който се случват сънищата, е ясно защо не си спомняме сънищата след събуждане.